Ulga termomodernizacyjna — Czym jest, jak skorzystać? 

Instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła to systemy, których popularność rośnie z tygodnia na tydzień. W samym 2021 roku, Polacy zamontowali ponad 400 tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych i ponad 90 tysięcy pomp ciepła. Większość środków wydatkowanych na montaż pochodziło ze zgromadzonych przez klientów oszczędności. Obecnie moc wytwórcza fotowoltaiki w polskim mixie energetycznym jest wyższa niż elektrowni wiatrowych. Fotowoltaika stała się najpopularniejszym Odnawialnym Źródłem Energii w Polsce.

Jeśli tak jak Twoi znajomi, rodzina i sąsiedzi, rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła w swoim domu lub gospodarstwie na pewno zastanawiasz się jakie ulgi i dotacje Ci przysługują. Temat dotacji omówimy w jednym z kolejnych wpisów, teraz skupimy się na jednej z najpopularniejszych w ostatnim czasie ulg podatkowych – Uldze Termomodernizacyjnej.

Korzyści dla firm płynące z posiadania instalacji PV

Ulga termomodernizacyjna jest wprowadzoną przez państwo bonifikatą, umożliwiającą dokonanie odliczenia od uzyskanego dochodu (dla podatników rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym) lub od kwoty przychodu (w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego) wszelkich kosztów poniesionych przez podatnika w wyniku wymiany nieefektywnego źródła ciepła, montażu instalacji fotowoltaicznej lub termomodernizacji i poprawie efektywności energetycznej budynku. Stosując ulgę termomodernizacyjną możemy odliczyć wydatki poniesione na materiały, sprzęt oraz usługi, dotyczące bezpośrednio zrealizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Środki przysługujące podatnikowi z tytułu ulgi, nie zostaną wypłacone w formie przelewu — bonifikata dotyczy obniżenia należnej kwoty podatku dochodowego obowiązującej właściciela budynku.

Co bardzo istotne, z ulgi może skorzystać podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego budowa została już zakończona. Budynki, które nadal znajdują się w fazie budowy nie podlegają pod odliczenia związane z ulgą termomodernizacyjną.

Jak sprecyzowano w obowiązujących przepisach z zakresu prawa budowlanego, jednorodzinny budynek mieszkalny to określenie odnoszące się do budynków wolnostojących, a także budynków w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej, który spełnia funkcję zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, stanowiąc konstrukcyjnie samodzielną całość. W przypadku budynków bliźniaczych lub szeregowych dopuszczalne jest wydzielenie maksymalnie dwóch lokali mieszkalnych lub jednego lokalu mieszkalnego oraz lokalu użytkowego, którego powierzchnia całkowita nie przekracza 30% powierzchni całkowitej budynku.

Odliczenie fotowoltaiki i pompy ciepła od podatku

Osoby fizyczne opodatkowujące swoje dochody według stałej stawki podatku liniowego (19%) lub będące na skali podatkowej (12 lub 32%) czy też rozliczające się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, aby odliczyć koszty poniesione w związku z montażem fotowoltaiki, pompy ciepła lub termomodernizacji, są uprawnione do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Tą sposobność reguluje art. 26 h, Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku od osób fizycznych.

Trzy elementarne wymagania, które należy spełnić by móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej:

• Osoba chcąca skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, w której przeprowadzono prace;

• Nieruchomość podlegająca modernizacji musi spełniać kryteria jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

• Przedsięwzięcia termomodernizacyjne nie mogą trwać dłużej niż 3 lata. Czas ten rozpoczyna swój bieg w chwili poniesienia pierwszego kosztu kwalifikowanego w ramach danego przedsięwzięcia.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej umożliwiono podatnikowi rozliczenie przedsięwzięć związanych z wykonaniem ocieplenia nieruchomości, zastąpieniem starego i nieefektywnego źródła ciepła poprzez bardziej oszczędne i przyjazne środowisku systemy grzewcze oraz wykonaniem montażu potrzebnych urządzeń. W ramach ulgi można więc zabiegać o odzyskanie części poniesionych kosztów związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła lub innego systemu grzewczego, a także z wykonaniem ocieplenia i izolacji budynku.

Zakres przedsięwzięć podlegających odliczeniu w postaci ulgi termomodernizacyjnej:

  • węzły cieplne,
  • instalacje solarne,
  • wszelkie materiały budowlane wykorzystane do montażu instalacji grzewczej,
  • wszelkie materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania,
  • wszelkie materiały budowlane, wykorzystane przy budowie instalacji przygotowującej ciepłą wodę użytkową,
  • wykonanie audytu energetycznego,
  • zakup i montaż paneli fotowoltaicznych,
  • wszelkie materiały budowlane wykorzystane przy tworzeniu systemów dociepleń lub zabezpieczenia przed wilgocią,
  • zakup i montaż pomp ciepła,
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej (rekuperacji),
  • analiza termograficzna budynku oraz wykonanie dokumentacji prac termomodernizacyjnych.

Szczegółowe informacje na temat odliczeń zostały przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Jakie są wymagania związane z otrzymaniem ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna należy się wszystkim podatnikom, którzy spełniają kryteria dopuszczające do przyznania bonifikaty. Są to w szczególności:

• rozliczyć można jedynie wydatki rzeczywiście poniesione a materiały i usługi muszą znajdować się na liście wymienionej w rozporządzeniu.
• zakupione elementy muszą zostać nabyte jedynie od czynnych podatników VAT, a podstawą do dokonania odliczenia jest prawidłowo wystawiona faktura VAT.
• Przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone przed upływem 3 lat od chwili poniesienia pierwszego wydatku.

Podatnik w ramach ulgi termomodernizacyjnej może dokonać odliczenia kwoty 53 000 złotych. Co warto zaznaczyć, kwota ta dotyczy jednej osoby. Dzięki temu, w większości przypadków gdy inwestorzy pozostają w związku małżeńskim, ulga termomodernizacyjna ulega podwojeniu gdyż przysługuje każdemu z małżonków z osobna. Wówczas wynosi ona aż 106 000 złotych, (limit 53 000 złotych dotyczy każdego z podatników oddzielnie).

Co najważniejsze z odliczenia od podatku mogą również skorzystać wszyscy podatnicy, którzy ubiegali się lub zamierzają się ubiegać o dofinansowanie z pozostałych programów jak "Czyste Powietrze" czy "Mój Prąd". Wówczas należy jednak pamiętać aby uwzględnić kwotę uzyskana z innych programów przy obliczaniu wysokości należnej ulgi termomodernizacyjnej. W ramach przykładu — jeśli beneficjent zakupił instalację fotowoltaiczną za 20 000 złotych, otrzymał 6 000 złotych dofinansowania z programu „Mój Prąd” to w takiej sytuacji do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej zakwalifikować można jedynie kwotę 14 000 złotych — czyli rzeczywiście poniesioną cenę. W ramach ulgi uwzględnić można również wszystkie zakupy zrealizowane w formie finansowania kredytem, bez względu na jego wysokość oraz oprocentowanie.

Jak można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Jeśli chciałbyś skorzystać z odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, jesteś właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego oraz spełniasz pozostałe kryteria to nie zwlekaj.

Już teraz możesz wykorzystać szansę na odebranie pieniędzy, dzięki którym dokonasz modernizacji swojej nieruchomości. Dzięki uldze termomodernizacyjnej skorzystasz ze zwrotu części nakładów inwestycyjnych. Dalsze oszczędności uzyskasz dzięki instalacji fotowoltaicznej i pompie ciepła wysokiej jakości które zainstalujemy w Twoim domu!

Decydując się na usługi realizowane przez BeEcoEnergy, otrzymujesz gwarancję kompleksowej obsługi. Z chęcią dobierzemy rozwiązania z naszej bogatej oferty fotowoltaiki, pomp ciepła czy klimatyzacji. Wycenimy rozwiązania uszyte dla Ciebie na miarę oraz przeprowadzimy sprawny montaż! W ramach naszej współpracy, wspólnie przejdziemy przez proces i zawnioskujemy w Twoim imieniu o przysługujące Ci dotacje.

Skorzystaj z naszej wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia i wykorzystaj korzyści płynące z przyznanej przez rząd ulgi termomodernizacyjnej. W ciągu ostatnich miesięcy, dzięki naszej pomocy setki klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców skorzystało z rozmaitych programów dofinansowań pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych. Nie czekaj i już dziś zgłoś się do nas byśmy pomogli Ci uzyskać ulgę termomodernizacyjną, dotację z programu „Czyste Powietrze” czy też bonifikatę „Mój Prąd”.

Skorzystaj z możliwości jakie daje Ci BeEcoEnergy – skontaktuj się z nami już dziś!