żywotność pomp ciepła

Pompy ciepła to obecnie jedne z najpopularniejszych urządzeń służących do ogrzewania. Cechuje je wydajne, energooszczędne i ekologiczne działanie, oraz długoletnia żywotność. Mogą one działać bezawaryjnie przez długi czas, dostarczając ciepło do ogrzania domu, oraz ciepłej wody użytkowej. Lecz ile lat tak naprawdę działa pompa ciepła? Jak długo może pracować bez utraty wydajności? Co wpływa na jej wydajność i żywotność? Jak można wydłużyć okres eksploatacji pompy ciepła? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.

Ekologiczne źródło ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które do swojego działania wykorzystuje odnawialne zasoby pochodzące z otoczenia. Odbiera zawartą w gruncie, wodzie czy powietrzu (dolne źródło ciepła) energię cieplną, którą następnie kieruje do górnego źródła ciepła – czyli instalacji grzewczej budynku (grzejniki, ogrzewanie płaszczyznowe, w tym podłogowe). Zasada działania sprawia, że pompa ciepła nie wytwarza ciepła lecz transportuje je z dolnego źródła do górnego. Jej działanie zależna jest od energii elektrycznej, która wprawia urządzenie w ruch. Jednak około 75% pracy urządzenia opiera się na energii pozyskanej ze środowiska.

Najważniejszym zadaniem pompy ciepła jest dostarczenie ciepła wykorzystywanego do ogrzewania budynku. Urządzenie to z powodzeniem może również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Duża część urządzeń dostępnych na rynku, posiada również funkcję odwrócenia obiegu dzięki czemu może być wykorzystana do chłodzenia pomieszczeń. Najlepsze urządzenia są w stanie realizować każdą z tych funkcji.

Ogrzewanie budynku pompą ciepła jest nie tylko ekologiczne lecz również bezpieczne. System grzewczy oparty o pompę ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii. W trakcie pracy nie następuje emisja szkodliwych substancji jak dwutlenek lub co gorsza tlenek węgla. Dzięki temu jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego.

Skąd tak duże zainteresowanie pompami ciepła? Są to urządzenia bezpieczne, energooszczędne oraz komfortowe w codziennym użytkowaniu. Gwarantują niskie koszty ogrzewania, co bezpośrednio przyczynia się do generowania oszczędności. Obecnie są to systemy grzewcze najtańsze w eksploatacji. Rzecz jasna konieczne są dość wysokie nakłady na inwestycję, lecz zwraca się ona w przeciągu kilku lat. By osiągnąć wysoką rentowność inwestycji, kluczowy jest właściwy dobór urządzenia pod zapotrzebowania na ciepło konkretnego budynku. Ma to równie duże znaczenie w kwestii żywotności pompy ciepła – im dłużej urządzenie będzie pracować efektywnie, tym większe oszczędności wygeneruje.

Jak wiele lat może działać pompa ciepła?

System grzewczy to taki element wyposażenia budynku, od którego każdy gospodarz wymaga bardzo dużej niezawodności. Pompa ciepła jest więc urządzeniem, które inwestor kupuje by zapewnić sobie na długie lata efektywne, ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie. Lecz jak długo może pracować pompa ciepła? Czy żywotność urządzenia da się określić w latach?

Sprawa jest jasna – zakup i montaż pompy ciepła jest kosztowną inwestycją. Naturalne jest więc, że każdy inwestor, który dokonuje wyboru pompy ciepła, bez względu na to czy urządzenie pracować będzie w domu modernizowanym, czy też nowym, chce by pracowało ono nie tylko jak najefektywniej, lecz również jak najdłużej. Ciężko jednoznacznie zadeklarować ilość lat, które przepracuje pompa ciepła. Kluczem do bezawaryjnego działania urządzenia jest żywotność sprężarki. Wartość tą prezentuje się jednak nie w latach lecz w ilości cykli startów i zatrzymań pompy ciepła. Ma to dużo większe znaczenie niż podawana często w formie szacunków liczba godzin pracy.

Sprężarka to jeden z najważniejszych podzespołów pompy ciepła. Często nazywana jest nawet sercem urządzenia. Należy więc zadać pytanie jak często to serce powinno bić? Ile cykli pracy wytrzymuje sprężarka i jak można przeliczyć ją na ilość lat?

Producenci sprężarek podają ilości cykli startów i zatrzymań, które ma wytrzymać sprężarka. Przeważnie jest to 100 000 - 150 000 cykli, które w dużym przybliżeniu możemy oszacować na 10 - 15 lat. Jasne jest, że im więcej cykli wystąpi w krótkim czasie, tym mniejsza będzie żywotność sprężarki.

Warto zaznaczyć, że są to wartości referencyjne. Podana liczba wcale nie oznacza, że tuż po jej przekroczeniu urządzenie zepsuje się i przestanie działać. Bez większego trudu można znaleźć przykłady urządzeń, które pracują dłużej niż 15 lat.

Rodzaj pompy ciepła a jej żywotność

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że gruntowe pompy ciepła są bardziej żywotne niż pompy powietrzne. W tym konkretnym kontekście nie ma żadnego znaczenia czy sprężarka pracuje w gruntowej czy powietrznej pompie ciepła. Znaczenie ma jednak to, jak wyglądać będą cykle pracy pompy ciepła. Czy będą one krótkie i częste czy też długie i rzadkie. Rodzaj zastosowanej pompy ciepła może mieć więc wpływ pośrednio.

Dobrym przykładem jest pompa ciepła służąca jedynie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jej sprężarka włącza się dość często, by podgrzać wodę. Można więc spodziewać się, że żywotność sprężarki będzie wyraźnie krótsza, niż w przypadku pompy ciepła pracującej by przygotować ciepło na cele grzewcze, oraz która jest wyposażona w bufor ciepła. By zapewnić sprawną pracę pompy ciepła przez wiele lat, należy unikać krótkich cykli pracy sprężarki. Jeśli załącza się ona na 1 czy 2 minuty to czynnik chłodniczy nie zdąży jeszcze osiągnąć optymalnej temperatury a sprężarka się już wyłącza. Według doświadczonych ekspertów dobry stosunek ilości startów pompy ciepła do całkowitej ilości godzin jej pracy to 1:1 – obrazowo jest to jeden start na godzinę pracy urządzenia.

W jaki sposób można wydłużyć żywotność sprężarki?

Na liczbę cykli załączeń sprężarki największy wpływ mają komponenty z jakich zbudowana jest instalacja, czy zastosowane jest sprzęgło hydrauliczne, bufor, czy może instalację oparto o układ bezpośredni. Dzięki długim cyklom pracy można zwiększyć żywotność sprężarki. Właśnie dlatego przy instalacji pompy ciepła należy zadbać o odpowiednio duży zład wody. W tym celu często dodaje się do instalacji bufor ciepła tak by pompa ciepła uruchamiała się jak najrzadziej lecz na długie okresy czasu pracy. Żywotność pompy ciepła zależy także od jakości samego urządzenia, oraz od jego ustawień.

Ograniczenie liczby załączeń sprężarki w ciągu dnia można osiągnąć również poprzez modulację mocy urządzeń. Dzięki temu pompa ciepła dostosowuje swoją moc grzewczą do chwilowego zapotrzebowania budynku. Dzięki tej sprytnej technologii rozruch urządzenia następuje łagodniej, liczba cykli startów pompy ciepła spada co przekłada się na zwiększenie trwałości sprężarki. Dzięki temu pompa ciepła może sprawnie działać przez długie lata. 

Jak zadbać o pompę ciepła, aby służyła jak najdłużej?

Podobnie jak każde inne urządzenie grzewcze, pompy ciepła również wymagają regularnych przeglądów i konserwacji aby mogły pracować bezawaryjnie przez długie lata. Standardem są coroczne przeglądy, które pozwalają utrzymać cały układ w dobrym stanie oraz zachować jego niezawodność.

Istotne znaczenie dla bezawaryjnej pracy urządzenia ma czyszczenie jej parownika. Należy robić to regularnie a sam proces nie jest skomplikowany. Możne zostać wykony samodzielnie gdyż chodzi głównie o usuwanie kurzu, liści czy innych elementów, które utkwiły u wlotu powietrza lub przy wentylatorze jednostki zewnętrznej. Jakiekolwiek zanieczyszczenia w tych obszarach ograniczają przepływ powietrza przez co zwiększa się zużycie energii.

Zainwestuj w pompę ciepła!

System ogrzewania domu z wykorzystaniem pompy ciepła jest rozwiązaniem optymalnym pod kątem wielu aspektów. Wpływa na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania, dzięki czemu sama inwestycja bardzo szybko się spłaca. Urządzenia te, cechują się również wyjątkowo dużą żywotnością. Właściwa eksploatacja wysokiej jakości urządzenia pozwala korzystać z niego nawet przez 25 lat!

By jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności płynące z ogrzewania domu pompą ciepła warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej, która wyprodukuje prąd na potrzeby pompy ciepła. Nie wahaj się dłużej i dokonaj inwestycji w ekologiczny system grzewczy!